V slovenski Istri so plodovi oljke znani že iz antičnih časov.
Da je ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre deviško pomeni, da je vse ročno obrano in hladno stiskano brez toplotne obdelave in brez dodatkov. To nakazuje izjemno vrhunsko kvaliteto olja. Okus oljčnega olja je okus po sadju z rahlo pikantnostjo in grenkobo. Okus se lahko razlikuje od ostalih sort oljk. Naš prijatelj zelo obožuje ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre zato si ga vsakič, ko pride na obalo kupi na zalogo. Ker imajo določene oljarne možnost degustacije olja in voden sprehod po oljčniku, sem se odločila, da gremo skupaj s našim prijateljem na ogled oljarne in po nakup olja. Ko smo prišli do oljarne, so nas takoj povabili v vrtno uto.
Na mizah so bili pripravljeni krožniki in prtički ter narezki s pršutom in sirom. Zraven so bili krožnički olivnega olja in popečen kruh katerega si lahko namakal v olje. Lastnik je bil zelo prijazen, kar smo vprašali nam je odgovarjal. Predvsem nas je zanimalo kako izgleda ročno obiranje oljk. Pokazal nam je mreže ,ki so pvc material in zraven še posebne grabljice s katerimi podrsaš in popadajo oljke na tla. Oljke se potem operejo v velikih sodih, očistijo se listja in gredo na stiskanje. Na obiranje oljk pridejo vsi znanci in prijatelji ter nekateri obiralci. Po končanem delu si privoščijo dobro hrano in sladice in vsega je v izobilju. Spraševali smo tudi o uporabi olivnega olja. Potrdili so nam, da se njihovega olja največ uporablja v kulinariki. Zvedeli smo za par receptov s pripravo hrane pri katerem se uporablja ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre kot hladen dodatek gotovim jedem. Za na konec smo se popeljali po oljčniku.
Ta vožnja je bila kar malo stresna, saj je voznik zelo spretno vozil med oljkami, nas pa je malo treslo sem ter tja. Oljčnik je bil zelo oskrbovan in pokošen.
Pred odhodom domov smo si kupili še oljčno olje za nas in še za darilo prijateljem, ki jih bomo kmalu obiskali.